05.11.2024
Sdílet

I letos jsme partnerem soutěže Finanční gramotnost. Zapojíte svou školu?

Co dělá inflace s penězi? A jaký je rozdíl mezi kreditní a debetní kartou? Stejně jako v předchozích letech, i letos je ZFP GROUP partnerem soutěže Finanční gramotnost, která žáky základních a středních škol zábavnou formou učí praktické dovednosti v oblasti hospodaření s financemi. Do 14. ročníku akce můžete zapojit i svou školu, registrace probíhá až do 18. 12. 2024.


Polovina Čechů má problémy s penězi

„Zacházení s penězi je samozřejmost, kterou se přece nikdo nemusí učit,“ řeknete si možná. Jenže statistiky a dlouhodobé zkušenosti vypadají jinak. Podle posledního průzkumu Indexu prosperity finančního zdraví má potíže s financemi polovina Čechů, což je neuvěřitelně vysoké číslo.

I proto před lety vznikla školní soutěž Finanční gramotnost, za jejíž pořadatelstvím stojí sdružení Metodica a Evropská asociace finančního plánování ČR (EFPA), hlavním partnerem je Nadace České spořitelny. V rámci letošního ročníku chtějí pořadatelé mladým lidem přiblížit praktické dopady každodenního používání financí.

„Soutěž Finanční gramotnost má za cíl vychovat novou generaci finančně gramotných občanů, protože dostatečně vzdělaný člověk dokáže rozpoznat podvodné praktiky a chránit tak své úspory. Finanční gramotnost je zároveň klíčem k dosažení finanční svobody a zabezpečení se pro budoucnost,“ říká Marta Gellová, předsedkyně rady EFPA ČR a ambasadorka soutěže.

Protože nám v ZFP GROUP záleží na finančním vzdělávání žáků i dospělých, jsme stejně jako v předchozích letech partnerem soutěže. Loni se do ní zapojilo 849 škol a téměř 64 tisíc žáků z celého Česka.

Událost je součástí úspěšného celosvětového projektu Global Money Week, jedná se o světový týden vzdělávání o penězích a finanční gramotnosti zaměřený na děti a mládež.
 

Děti soutěží v týmech


Nejlepší z každé školy vytvoří družstvo

Jak soutěž vypadá v praxi? Je rozdělena do několika měsíců: začíná registrací škol (ta odstartovala 9. 10. 2024) a následně probíhají školní, okresní a krajská kola. Nejlepší z nejlepších se potkají 25. 4. 2025 v celostátním finále v České národní bance. Harmonogram vypadá takto:
 

  • Registrace do soutěže (9. 10. – 18. 12. 2024)
  • Školní kolo (9. 10. – 18. 12. 2024)
  • Okresní kolo (6. 1. – 27. 1. 2025)
  • Krajská kola (od 29. 1. 2025)
  • Celostátní finále (25. 4. 2025)


Ve školních kolech se žáci účastní jako jednotlivci. Tři nejlepší se pak stávají členy školního družstva, které následně jako tým soutěží v okresním kole, případně také v krajském kole či celostátním finále.

Soutěží se ve třech kategoriích: žáci 1. stupně základní školy, žáci 2. stupně základní školy a nižších tříd víceletých gymnázií a žáci středních škol.
 

Soutěž se koná v ČNB


Neváhejte a přihlaste i svou školu

Ještě se vaše škola soutěže Finanční gramotnost nikdy neúčastnila? Pojďte ji přihlásit a jděte naproti finančnímu vzdělávání svých žáků. A kdo ví, třeba se vaši zástupci budou ucházet o celkové vítězství v celostátním finále.

Registrace probíhá souběžně se školním kolem až do 18. 12. 2024 a je snadná. Zaregistrovat školu může pověřený pedagog, nebo ředitel/ka. Následně obdržíte unikátní klíč pro účast žáků v soutěži. Pomocí tohoto klíče se pak žáci přihlásí do systému a absolvují test v příslušné věkové kategorii.

Zaregistrovat svou školu můžete na webu www.financnigramotnost.cz, kde také najdete další informace o soutěži.
 

„Úkolem školy je připravit žáky na další studium a také na řešení životních situací. Vzdělávání neprobíhá jen ve školních lavicích, a proto velice rádi podporujeme další smysluplné vzdělávací aktivity, které jsou realizovány mimo školní budovy. Velmi nás těší velký zájem škol a učitelů a věřím, že se nám i díky těmto partnerstvím daří plnit náš hlavní cíl: poskytovat kvalitní vzdělávání všem žákům,“ dodává závěrem vrchní ředitel sekce vzdělávání a mládeže MŠMT Jan Mareš.