17.03.2025
Sdílet

4 konzervativní investice, které vám v roce 2025 zhodnotí peníze

Rádi byste zhodnocovali volné peníze, ale zároveň se chcete vyhnout vysokému riziku a nečekaně rychlým propadům hodnoty svých investic? Řešením je investování do konzervativních aktiv. Přečtěte si, která pro běžného člověka dávají smysl (nejen) v roce 2025.


Co je konzervativní investování?

Konzervativní investování je způsob, jak zhodnocovat peníze s co nejnižším rizikem. Jako konzervativní investor nepožadujete rychlé a ohromující zisky (např. zhodnocení o 30 a více procent ročně), ale preferujete především dlouhodobě stabilní, i když o něco nižší výnosy. V investování totiž bez výjimky platí, že vyšší výnos doprovází vyšší riziko a opačně.

Aby konzervativní investoři snížili riziko ztráty, nebo omezili výkyvy hodnoty investice, často diverzifikují – tedy rozkládají peníze do různých tříd aktiv. Hlavním cílem není rychlé zbohatnutí, ale udržení a postupné navyšování hodnoty investovaného majetku.
 


Pro koho je konzervativní investování vhodné?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď, protože vždy záleží na životní a finanční situaci daného investora. Obecně však konzervativnější přístup k investování preferují lidé, kteří:
 

  • Nechtějí riskovat větší ztráty nebo výkyvy hodnoty investovaných prostředků.
  • Chtějí ochránit úspory před inflací.
  • S investování začínají a hledají stabilní způsob zhodnocení peněz.
  • Obvykle mívají delší investiční horizont (např. 5 a více let), není to však pravidlo, záleží vždy na cílech investice.
  • Jsou v předdůchodovém věku a chtějí ochránit své úspory na stáří.
 

Teď už ale přejděme k tomu, pro jste článek začali číst - představení vhodných konzervativních investic nejen pro rok 2025.

Konzervativní vs. dynamické investování

Opakem konzervativního investování je dynamické investování, které se zaměřuje na vyšší výnosy doprovázené však vyšším rizikem. Dynamický investor investuje do rizikovějších aktiv, jako jsou například akcie nebo kryptoměny, které mohou krátkodobě rychle růst, ale také výrazně klesat.


Podílové fondy

Když přijde řeč na konzervativní investování, Češi je většinou zmíní jako první. Podílové fondy představují ideální způsob, jak jednoduše od malých částek investovat konzervativně i dynamicky s dostatečně velkým výběrem a jsou vhodné i pro toho, kdo nemá s investováním velké zkušenosti.

Fungují tak, že investoři vloží peníze do fondu, který spravuje profesionální manažer. Ten pak finance rozloží mezi různé investice, například akcie nebo dluhopisy (v závislosti na typu fondu), a snaží se dosáhnout co nejlepšího výnosu. Právě poctivé rozložení (diverzifikace) peněz mezi více aktiv výrazně snižuje riziko ztrát.

Co se týče výnosů, očekávejte zhodnocení kolem 2–5 % ročně v případě dluhopisových fondů a kolem 8 % p.a. u čistě akciových fondů.

Nevíte, který podílový fond pro je vás ideální? Naši specialisté vám rádi poradí – stačí si toho svého vybrat podle místa, kde žijete.


Státní dluhopisy

V Česku zažívaly vysoký zájem a pozornost kolem let 2020–2022 (především díky tzv. protiinflačním dluhopisům), ale konzervativní investoři by je neměli opomíjet ani v současnosti.

Státní dluhopisy jsou cenné papíry vydávané konkrétní zemí, která si chce půjčit peníze od investorů z řad institucí i běžných občanů. Stát dluhopisy prodá a zaváže se, že po určité době investorům vrátí peníze zpět i s úroky. Tyto úroky bývají vypláceny pravidelně, nebo až na konci splatnosti. V závislosti na typu dluhopisu mohou být výnosy pevné i pohyblivé/variabilní, počítejte se zhodnocením 2–5 % ročně.

Dluhopisy vydávané zeměmi většinou až na výjimky (např.: Řecko nebo Island) patří mezi konzervativní a bezpečné investice, protože je jen minimální riziko, že by stát dluh investorům nesplatil.

Existuje několik typů státních dluhopisů – od krátkodobých přes střednědobé až po dlouhodobé se splatností několik let.

Česko vydává Dluhopisy Republiky

Česká republika drobným investorům dlouhodobě nabízí tzv. Dluhopisy Republiky. V poslední době stát vydávání dluhopisů omezil, ale vyplatí se průběžně sledovat stránky sporicidluhopisycr.cz a v případě emise (vydání nových dluhopisů) mít připravenou částku k investování.


Zlato

Bezpečný přístav nebo jistota do neklidných časů – i taková označení si v posledních dekádách vysloužilo zlato. Nutno říci, že právem, protože historicky ukázalo, že dokáže investorům dělat radost i v dobách, kdy se zrovna nedaří ekonomice nebo například akciím.

Konzervativní investoři tento drahý kov do svých portfolií s oblibou zařazují i proto, že dlouhodobě poráží inflaci, jeho cena málokdy výrazně propadne a zároveň je prověřený časem. Průměrný roční výnos zlata se pohybuje kolem 5–8 % p.a., ale třeba v posledních 2 letech se doslova „utrhlo ze řetězu“ a poráží i některá méně konzervativní aktiva.

Pokud chcete začít investovat do zlata ještě dnes, není nic jednoduššího než využít náš nástroj ZFP Gold.


Nemovitosti

Žádné aktivum v tuzemsku nemá tak skvělou pověst jako nemovitosti: bez přehánění lze říci, že Češi investování do nemovitostí milují. A i když zhodnocování peněz v domech, bytech či pozemcích nemusí na první pohled vypadat konzervativně, přináší s sebou všechny prvky konzervativního investování – dlouhodobě stabilní výnos, postupný růst hodnoty, ochrana před inflací a až na výjimky (např. období finanční krize) i nízké riziko výrazného poklesu ceny.

Není potřeba mít na účtu miliony a kupovat celou nemovitost „na vlastní triko“. Pokud si můžete dovolit investovat jen nižší částky, doporučujeme využít realitní fondy, případně participativní financování.
 

Jak fungují realitní fondy a participace?

Realitní fondy (nemovitostní fondy) fungují podobně jako podílové fondy – investoři kupují podíly v portfoliu nemovitostí, které fond spravuje. Pěkným příkladem je ZFP realitní fond. Tyto fondy vlastní například kancelářské budovy, obchodní centra nebo rezidenční komplexy a generují příjem z nájmů. Výhodou je, že investoři nemusí řešit správu nemovitostí.

V případě nemovitostního crowdfundingu se více investorů složí na koupi nebo výstavbu nemovitosti, za odměnu pak dostanou výnos, který je většinou pevný/fixní.


Které další konzervativní investice zvážit?

Výše zmíněné konzervativní investice patří k nejoblíbenějším, ale samozřejmě existuje i několik alternativ. U nich je nicméně potřeba zvážit, jestli vám osobně sedí.
 

  • Termínované vklady – neboli půjčení peněz bance na předem stanovené období. Jde o výborný nástroj pro konzervativní investory, protože poskytuje minimální riziko a nabízí o něco vyšší zhodnocení než běžné spořicí účty. Je ale třeba mít na paměti, že své peníze dostanete zpět až po uplynutí smluveného termínu a že jde spíš o spoření než o investování.
  • Umění a sběratelské předměty – také zhodnocování peněz v umění, starožitnostech známkách nebo sběratelských předmětech je poměrně konzervativní. Měli byste se ale o dění v dané oblasti aktivně zajímat a mít na toto investování dostatek času. Proto umělecké a sběratelské investování není pro každého.
  • Životní pojištění s investiční složkou – kombinuje pojištění pro případ smrti nebo vážného úrazu s možností dlouhodobého zhodnocování peněz. Část pojistného jde na krytí rizik, druhá část je investována do podílových fondů, které si může klient vybrat podle svého rizikového profilu.


Malé upozornění na závěr: nezapomeňte, že i v rámci konzervativních investic je důležité diverzifikovat, tedy „nedávat všechna vajíčka do jednoho košíku“ a sestavit si investiční portfolio z více aktiv.
 

Příklad rozložení portfolia


Držíme palce při výběru konzervativních investic. Pokud s investováním začínáte a netroufnete si na něj sami, nezapomeňte, že můžete využít pomoci našich specialistů.
 


Tento článek není investičním ani finančním poradenstvím. Jde o naučný text a modelové obrázky týkající se problematiky konzervativních investic.